Šťastná kancelária – šťastní zamestnanci

Spokojní zamestnanci sú základ úspechu každého podniku. Okrem dobrého ohodnotenia je preto dôležité pracovať na medziľudských vzťahoch na pracovisku a pracovnom prostredí, kde sa budú cítiť dobre. Spokojný zamestnanec je produktívnejší a dokáže kreatívne tvoriť. Čo spraviť preto, aby ste mali šťastnú kanceláriu aj vy? Povieme si zopár tipov.

Spoločná kuchynka a jedáleň

Jedlo zbližuje. Jedlo nám dáva čas na pauzu v strede pracovného dňa, možno preto si tak užívame obednú pauzu alebo desiatu s kávou v ruke. Na pracovisku sa mnohokrát zabúda na to, ako dôležitá je pauza na dobré jedlo, ako dokáže jedlo spojiť ľudí.


Pri zariaďovaní kancelárií naši dizajnéri vždy myslia na vytvorenie spoločnej kuchynky, jedálne, miesta, kde sa môžu zamestnanci stretnúť a pri obede sa porozprávať o osobnom živote, zblížiť sa a budovať si tak na pracovisku priateľské vzťahy.

NÁŠ TIP: Ak nemáte miestnosť navyše, kde by ste vedeli zariadiť kuchynku s jedálňou, ale disponujete s otvoreným priestorom, nezúfajte. V otvorenom priestore dokážeme pomocou nábytku na mieru vytvoriť stenu, ktorá bude z jednej strany slúžiť ako policový diel a z druhej strany vieme skryť úložný priestor na hrnčeky na kávu, čaj. Zároveň vieme za „stenou“ vytvoriť jedáleň s veľkým stolom a stoličkami, ktorá bude vďaka kusu nábytku oddelená od pracovného prostredia.

 

Pocit súkromia

V dobe, kedy väčšina kancelárií funguje na báze open office, sa čoraz častejšie stretávame s požiadavkou vytvoriť pocit súkromia. Otvorený priestor je vzdušný, pracovníci sú prepojení a fungujú ako jeden celok. Ak príde úloha, na ktorú pracovník potrebuje pokoj a chvíľku sústredenia, open office sa stáva nepriateľom. Nemusí tomu tak byť.

"Akustické boxy odporúčame do otvorených kancelárií alebo miestnosti, kde sa v prípade, že zamestnanec potrebuje na svoju prácu pokoj, dokáže „schovať“ a splniť svoju pracovnú úlohu bez toho, aby musel opustiť miestnosť."                     Jana Farkašová - projektová manažérka

Akustické prvky sú ideálnym riešením, ak chcete znížiť hlučnosť v kancelárii. Zároveň poslúžia ako dizajnový kúsok – dodajú miestnosti nádych farby, ktorú viete zladiť s farbou vašej značky. Na výber je mnoho odtieňov a variácií akustických prvkov, naši dizajnéri vždy vyberú tie, čo oživia a zapadnú do vašich kancelárskych priestorov.

 

Zeleň na pracovisku

Celý deň sme zavretí v kanceláriách s klimatizáciou, málo vetráme, pracujeme s elektronikou a sme obklopení ostatnými pracovníkmi. To všetko môže mať negatívny vplyv na kvalitu vzduchu v miestnosti. Rastliny sú ideálnym pomocníkom. Dokážu totiž vyčistiť kyslík v miestnosti od škodlivých látok a zvyšujú vlhkosť v miestnosti – ktorá je mnohokrát v kancelárskych priestoroch nízka, a to spôsobuje zdravotné ťažkosti.

Okrem toho, že zeleň vzduch čistí, zelená farba je odjakživa známa ako upokojujúca. Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci oznámila, že asi polovica európskych pracovníkov uvádza, že stres na pracovisku je pre nich úplne bežný a kvôli stresu vymeškávajú aj pracovné dni. Zelená farba upokojuje nervový systém a znižuje krvný tlak, pomáha tak psychickej pohode na pracovisku, znižuje vyčerpanosť a navodzuje pocit šťastia, aký cítime pri prechádzke v lese či v parku.

 

NÁŠ TIP: Výborným riešením, ako do interiéru zaradiť zeleň sú machové steny, ktoré sú dizajnovým kúskom v každom interiéri. Rastliny taktiež môžeme vložiť do vstavaných kvetináčov medzi pracovné stoly. Čím viac zelene, tým lepšie pre psychiku zamestnancov.

Myslite na zdravie a pohodu vašich zamestnancov, radi vám poradíme, ako si zariadiť modernú, ale hlavne šťastnú kanceláriu.


KONTAKTUJTE Nás