5 tipov ako zdravo sedieť

Bolí vás chrbát? Tŕpnu vám nohy? Po celom dni máte stuhnutý krk a príčinou je celodenné sedenie za pracovným stolom pri počítači. Koľkí z vás robia v kanceláriách? V priemere až osem hodín strávi pracovník pri pracovnom stole sedením. Ak sa chcete vyhnúť bolestiam a vážnym ochoreniam, mali by ste vedieť, ako správne sedieť. Rstudio vám prináša 5 tipov, ako zdravo sedieť.

Správne nastavený monitor

Ak pracujete za stolom, na 99 % pritom využívate počítač. Robíme s ním každý deň, sledujeme obrazovku. Máte však správne nastavenú výšku monitora? Aj takýto malý detail dokáže výrazne zlepšiť kvalitu sedenia.

Ak máte monitor príliš nízko alebo ďaleko, máte k nemu sklonenú hlavu a namáhate krčnú chrbticu. Monitor by ste mali mať vo výške očí a vo vzdialenosti menšej ako 70 centimetrov. Nové monitory majú šikovné mechanizmy, ktorými dokážete jednoducho nastaviť výšku priamo pre vás.

NÁŠ TIP: Ak náhodou pracujete v práci so starším typom, viete si kúpiť šikovné nadstavce, na ktoré sa dá monitor položiť, aby bol v správnej polohe. Nadstavec na monitor môže byť súčasťou pracovného stola na mieru, ktorý vyrábame. Dá sa s ním manipulovať, viete ho presúvať podľa potreby a ladí s pracovnou doskou vášho stola.

Zdravý sed

Už v škole sme počúvali: Sadni si poriadne, nehrb sa, opri sa o operadlo, maj nohy na zemi, nehojdaj sa na tej stoličke. Všetko má svoj dôvod. Už od malička trávime väčšinu dňa sedením. V školských laviciach, neskôr v práci za pracovným stolom, doma na gauči. Koľkí z nás ale sedia správne?

Pri sedení by sme mali využiť celú plochu sedadla, preto je potrebné si sadnúť hlboko na sedadlo. Nohy by ste pri sedení mali mať mierne rozkročené, ideálne na šírku vašich bokov. Pri sedení by vás stolička nemala tlačiť pod kolenami. Vaše chodidlá sa musia celé opierať o zem, kolená by mali byť v tomto prípade v priamom uhle.

Operadlo je na stoličke preto, aby sme ho využívali. Oprite sa preto o operadlo stoličky, uvoľnite plecia a prisuňte sa k pracovnému stolu. Ak budete držať vzpriamenú chrbticu a budete využívať operadlo, vyhnete sa hrbeniu, pri ktorom vám ochabuje svalstvo a bolestiam, ktoré si nesprávnym sedením vytvárate.

Nastaviteľný stôl

Na to, aby ste sa so stoličkou vedeli prisunúť, potrebujete správnu výšku a veľkosť pracovného stola. Stôl by mal mať dostatočne veľkú pracovnú plochu. Pod stolom by nemali byť žiadne prekážky, ktoré bránia k prisunutiu stoličky, inak sa budete za počítačom naťahovať cez medzeru, ktorá vznikne.

Ideálnou voľbou sú výškovo nastaviteľné stoly, ktoré si vie každý nastaviť podľa vlastných preferencií a umožňujú prácu v stoji a prácu v sede striedať.

Ergonomická stolička

Hľadáte tú správnu stoličku do kancelárie? Sťažujete sa na bolesti chrbtice a vyskúšali ste už aj fitloptu. Na úvod je dôležité povedať, že žiadna stolička ani fitlopta nebude fungovať, ak na nej nebudete sedieť správne.

Ak ale hľadáte stoličku, ktorá podporí držanie tela pri zdravom sedení, ergonomické operadlo a sedadlo by malo byť základom každej kvalitnej kancelárskej stoličky, na ktorej plánujete stráviť niekoľko hodín denne.

Na čo ostatné treba prihliadať pri výbere kancelárskej stoličky?

  • Možnosť nastavenia sedadla a operadla
  • Nastaviteľná opierka hlavy
  • Kvalitný priedušný materiál
  • Pohodlné sedadlo
  • Nastaviteľné lakťové opierky

V ponuke máme niekoľko druhov pre mužov, ženy i ergonomické stoličky pre deti do detských izieb. Rôzne farby, ktoré viete na pracovisku zladiť s interiérom a farbami vašej značky.

Prestávky

V neposlednom rade treba vždy myslieť na jednu vec – prestávky. Bez nich to nepôjde. Niekoľkohodinové sedenie prináša zdravotné riziká, preto je potrebné myslieť na pravidelné prestávky.

NÁŠ TIP: Ideálne je postaviť sa každých 30 minút aspoň na chvíľku sa prejsť, pohýbať s končatinami, ponaťahovať sa. Ak máte priestor cez obednú pauzu skúste pár drepov, telo sa vám prekrví a vy sa budete cítiť menej dolámane a ubolene, keď prídete domov.

V prípade, že potrebujete poradiť s ergonomickými pracovnými stoličkami do vašej kancelárie, sme tu pre vás. Zdravé sedenie nezabezpečí len kvalitná stolička, ale všetky spomenuté faktory. Myslite na to a seďte zdravo.

 

KONTAKTUJTE NÁS