Kancelárska stolička k pracovnému stolu: Aké podmienky by mala spĺňať?

Stôl už máte vybraný, chýba mu už len jedna vec, a to poriadna kancelárska stolička, s ktorou vytvoria zohranú dvojku. Na to, aby ju vytvorili, potrebuje stolička spĺňať určité podmienky a parametre. Na čo sa zamerať pri výbere stoličky?

V našej sérii Ako si vybrať správny stôl sme sa rozhodli venovať jednu časť blogu aj výberu kancelárskej stoličky, ktorá by mala s pracovným stolom tvoriť dizajnový a praktický celok.

Ergonómia na prvom mieste

Ak trávite sedením niekoľko hodín denne, investícia do kvalitnej kancelárskej stoličky je nevyhnutná pre vaše zdravie. V tomto prípade je jednoznačnou voľbou ergonomická stolička.

Čo je výhodou ergonomickej kancelárskej stoličky?

Získavate pri nich možnosť nastaviť si výšku sedadla, operadla ako aj nastavenie bedrovej opierky, sklápanie operadla s možnosťou nastavenie sily protiváhy. Výšku podrúčok nastavíte ideálne tak, aby ste predlaktie mali v rovine so stolom. Samotné operadlo a sedadlo má ergonomický tvar, ktorý lemuje celú postavu. Stoličku si tak viete prispôsobiť svojej postave a potrebám.

Parametre pre správne sedenie za stolom

Všeobecne platí, že by medzi doskou stola a sedadlom stoličky mal byť zachovaný priestor približne 30 centimetrov. V prípade, že máte výšku okolo 180 centimetrov, výška sedadla od zeme by mala byť optimálne 46 centimetrov. Stôl, čiže výška pracovnej dosky, by mala predstavovať 75 centimetrov od zeme.

Každý človek však potrebuje iné parametre vzhľadom k jeho výške, váhe, času sedenia. Výhodou moderných kancelárskych stoličiek je, že si viete nastaviť stoličku podľa svojich potrieb. Ideálne je, aby ste pri sedení na sedadle opretý o operadlo dokázali mať prirodzene položené nohy na zemi v pravom uhle. Pri sedení by ste mali využívať celú plochu sedadla, pričom by vás stolička nemala tlačiť pod kolenami.

NÁŠ TIP: Výšku stoličky najlepšie nastavíte tak, aby ste zastávali uhol 90° v oblasti bedier, kolien i lakťov. So správnym nastavením výšky môžu mať problém nižší ľudia, V prípade, že nemáte k dispozícii výškovo nastaviteľný stôl, je vhodné použiť podložku pod nohy.

Materiál stoličky

Tak ako pri stole, dbajte na kvalitu materiálov. Sedadlo a operadlo stoličky býva väčšinou očalúnené látkou, mnohé obsahujú samonosný sieťovaný materiál, vďaka ktorému je stolička hygienickejšia a vzdušnejšia. Oceníte ho hlavne v letných mesiacoch. Ideálnou voľbou je siahnuť po kombinácii týchto dvoch materiálov.

A čo najviac ovplyvňuje kvalitu stoličky? Odporúčame vyberať z ponuky stoličiek s kovovou pevnou konštrukciou, pričom plastové časti vystužené sklenenými vláknami. Vyšší komfort sedadla oproti klasickej rezanej pene zabezpečí striekaná pena priamo do formy, pričom hrúbka tejto peny by mala byť minmálne 50mm vysoká.

Súhra s pracovným stolom

Pri prisúvaní so stoličkou k stolu, by ste nemali narážať do nožičiek ani žiadnej časti konštrukcie stola. Zároveň platí, že by vám nemali zavádzať opierky na ruky a brániť vám pri prisunutí sa k stolu. V takom prípade môže nastať situácia, že nebudete sedieť správne, ale zhrbene a budete sa naťahovať za stolom. Z dlhodobého hľadiska to môže spôsobiť niekoľko zdravotných problémov.

NÁŠ TIP: Pri výbere kancelárskeho nábytku odporúčame vždy vyberať ako prvý stôl, k nemu následne zvoliť stoličku, ktorá s ním vytvorí kompatibilný celok.

Dizajn

V poslednom rade treba prizerať na dizajn stoličky. Mala by vám pasovať do interiéru i k pracovnému stolu. Farebných kombinácií je neúrekom.

Stoličku viete doladiť vo firemných farbách, dodajú tak kancelárii šmrnc a oživia ju. Siahnuť viete aj po neutrálnych farbách, ktoré spolu s kancelárskym stolom nebudú pôsobiť rušivo, ale profesionálne a na úrovni.

Naši dizajnéri vám vedia pripraviť 3D-návrh a vizualizáciu vašej kancelárie a poradiť vám najnovšie, ale zároveň praktické riešenia.

 

Kontaktujte nás