Dizajnér radí: Veľkosť, materiál a dizajn pracovného stola

Pokračujeme v sérii Ako si vybrať správny pracovný stôl. Ak ste si odpovedali na základné otázky, je čas na zopár praktických a estetických rád. Akú veľkosť by mala mať ideálna pracovná doska? Z akého materiálu zvoliť nohy stola? A čo celkový dizajn? Prečítajte si zopár rád od našich dizajnérov.

Poznáte to, videli ste už asi 50 variácií stolov, rôzne tvary, farby. Ktorý je ale ten správny? V tomto blogu sa zameriame na tri veci – veľkosť pracovnej plochy, výber nôh a celkový dizajn kancelárskeho stola.

Pracovná doska

Materiál, farebné prevedenie, veľkosť – tri veci, ktoré by vás pri výbere mali zaujímať. Pracovná plocha tvorí základ pracovného stola. Mala by byť stabilná, pevná, dostatočne veľká a z kvalitného materiálu.

Na úvod je dôležité povedať si, čo všetko má vaša pracovná doska uniesť. Čo budete mať na pracovnom stole položené. Koľko miesta to bude zaberať? Budete mať dostatok priestoru na prácu?

Veľkosť pracovnej plochy

Máte stolný počítač alebo využívate pri práci notebook? Potrebujete k vašej práci dva monitory? Zaberú viac miesta, preto by ste mali siahnuť po stole s väčšou pracovnou plochou. V tomto prípade nehovoríme len o šírke, ale hlavne hĺbke pracovnej plochy.

Pri písaní na klávesnici by ste mali mať lakte položené na stole, nie vo vzduchu. Preto našim klientom neodporúčame úzke pracovné dosky. Pracovná doska by mala mať takú veľkosť, aby sa na ňu zmestilo všetko, čo potrebujete k práci a napriek tomu nepôsobila zapratane. Kde si položíte šálku s kávou? Ideálna veľkosť je 80 x 160 centimetrov.

Materiál a dizajn pracovného stola

Stôl je súčasťou interiéru, či už u vás doma v prípade, že pracujete z domu, alebo v kancelárii. Ak ako zamestnávateľ vyberáte pracovný stôl pre seba alebo zamestnancov, je dôležité myslieť na materiály, ktoré sú kvalitné a odolné. Kancelársky stôl využívate každý deň, preto je pracovná plocha niečo, na čom určite netreba šetriť. Kvalitný stôl vám vydrží roky.

Aký dizajn je najvhodnejší? Vyberať si môžete zo širokej škály drevodekorov v rôznych farebných odtieňov. Pravidlo znie jednoducho, pracovný stôl musí zapadnúť do interiéru a odzrkadľovať váš vkus. Ste minimalista a volíte radšej čistotu bielej pracovnej dosky bez vzorov alebo sa vám radšej páči nadčasové drevo a výber z rôznych dekorov?

Trendom pri pracovných stoloch sa čoraz častejšie stáva kombinácia dvoch rôznych materiálov a farieb. Vytvára sa tak kontrast, ktorý podporuje minimalistické tvary a línie ako základné črty modernej pracovne.

Aké nohy by mal mať váš pracovný stôl?

Drevené alebo kovové? Moderné sú oba typy. Vysokú stabilitu zaručujú kovové nohy, ktorých pevnosť a nosnosť je znásobená priečnikom zo spodu celej stolovej dosky. Tieto nohy ponúkajú chladný minimalistický dizajn, ktorý ocenia všetci milovníci jednoduchosti. Obľúbené sú najmä v čiernej farbe, ktorá je v interiérovom dizajne v spojení s kovom najvýraznejším trendom posledných rokov.

Na čiernych nohách je vidieť každý škrabanec alebo iné mechanické poškodenie, ktorému sa nedá vyhnúť. Preto mnohokrát odporúčame sivú farbu. Ak ale kupujete stôl z kvalitných materiálov, mal by byť odolný voči mechanickému poškodeniu, ktoré môže vzniknúť pri bežnom užívaní.

Drevo je krásne na pohľad, v interiéri robí zázraky – pocit tepla, útulnosti. V kombinácii s bielou a čiernou pracovnou doskou vyzerá úžasne a nadčasovo. Drevené nohy ponúkajú dostatočnú oporu a celému interiéru eleganciu.

Pri pracovných stoloch si môžete vybrať aj z ponuky výškovo-nastaviteľných nôh stola. Tie prinášajú možnosť nastaviť si výšku stola podľa vašich potrieb.

Pri práci tak nemusíte celú pracovnú dobu presedieť, pracovať môžete aj v stoji, čím striedate polohy a prispievate vášmu zdravotnému stavu. O výškovo nastaviteľných stoloch si prečítate viac na našom blogu.

 

Kontaktujte nás