5 chýb pri zariaďovaní kancelárií

Naša firma uskutočnila prieskum na zlepšenie pracovného prostredia v slovenských firmách. Zistili sme, čo by chceli zamestnanci zmeniť a aké prvky by vo svojej kancelárií uvítali. Z prieskumu nám vyšlo, že až 60% ľudí je nespokojných so svojím aktuálnym pracovným prostredím. Ak by mali možnosť alebo neobmedzený rozpočet, tak by prijali zmenu dizajnu alebo rozloženia nábytku vo svojom pracovnom priestore.

Na základe prieskumu sme zhrnuli najčastejšie chyby, ktoré robia firmy pri tvorbe svojich interiérov. Ak sa im vyvarujete, zaručíte si spokojných a produktívnych zamestnancov.

1. Chýbajúca ergonomická stolička a výškovo nastaviteľný stôl

Z prieskumu jasne vyplýva, že ľudia by ocenili a privítali prevedenia, ktoré sú viac prospešné ich zdraviu. Každý z nich už má samozrejme nejakú stoličku a stôl, keďže bez toho by pracovať asi nevedeli. Chybou však je, že sa nekladie dôraz na to, aby spĺňali ergonomické riešenia. To má za následok zdravotné problémy, zníženie produktivity a nespokojnosť zamestnancov.

NÁŠ TIP: Keďže ide o ekonomicky náročnejšiu investíciu, nemusíte hneď kupovať všetkým zamestnancom výškovo nastaviteľné stoly. Môžete začať aj v menšom a to napríklad kúpou týchto stolov vyššiemu manažmentu.

2. Príliš veľa nábytku a zlé rozloženie

V prieskume sme sa dozvedeli, že veľa ľudí je nespokojných s rozložením nábytku v ich kanceláriách. Častou chybou pri zariaďovaní je príliš veľké množstvo nábytku v miestnosti, čím vzniká nesprávne dispozičné rozloženie. To má za následok nepohodlie zamestnancov a nedostatočný pohyb pri práci.

NÁŠ TIP: Pri práci by vám nemali prekážať regále a police, ktoré nepoužívate denne. Naopak, v tesnej blízkosti by ste mali umiestniť to, po čom siahate najčastejšie. Nezabúdajte ani na vhodné prechodové zóny, ktoré opticky oddelia zóny v kancelárii a prevzdušnia jej priestory.

3. Žiadny priestor na oddych a relax

V práci je potrebný dostatočný priestor na dobitie bateriek a často chýbajú vo firemných interiéroch takéto miestnosti. Z nášho prieskumu vzišlo, že väčšina ľudí takýto priestor vo svojom pracovnom priestore nemá. Určite na nich netreba zabúdať pri tvorbe interiéru. Ak na to nemáte celú miestnosť, nenechajte sa odradiť. Dá sa to vyriešiť aj malým kútikom oddeleným akustickými panelmi.

NÁŠ TIP: Oddychovú miestnosť môžete umiestniť aj do kuchynky. Nemusí to byť len nízke sedenie s konferenčným stolíkom, ale aj presný opak. Vysoké sedenie s pohodlnými sedačkami môžu byť v tomto prípade správnou voľbou.

4. Nedostatok súkromia a prílišný hluk

Ďalším dôležitým bodom je zabezpečenie potrebného súkromia pri práci. V našich prieskumoch ohľadom zdravého pracovného prostredia nám vyšiel tento bod ako veľmi dôležitý a ľudia ho postrádajú. Tento problém vám vedia vyriešiť jednoduché paravany, akustické búdky alebo predeľovacie steny. Zaručene sa vám táto investícia vráti a vy budete v práci produktívnejší.

NÁŠ TIP: Máme pre vás novinku, predeľovaciu konštrukciu s moderným čiernym rámom, v ktorom sa dajú kombinovať akustické panely s odkladacími skrinkami a praktickou tabuľou, napríklad na porady.

5. Podliehanie najnovším trendom

Častokrát máme tendenciu podliehať najnovším trendom bez ohľadu na firemnú kultúru. Je však dôležité zaujímať sa hlavne o potreby a pocity zamestnancov. Ak sa vám ale páči, napríklad industriálny štýl, nemusíte sa báť. Nič tým nepokazíte, ak ho doplniť živými farbami a zeleňou. Správne zvolené farby v interiéri sú veľmi dôležitý bod, keďže každá farba má iný význam a vplyv na človeka. Ako všade, aj tu platí pravidlo, nič netreba preháňať.

NÁŠ TIP: Modrá farba prináša pokoj a uvoľnenie. Táto farba sa uplatní najmä tam, kde je k práci potrebné analytické myslenie a pokojné premýšľanie. Navyše pomáha odbúrať stres a podporuje fantáziu.

Zaujímavosť na záver

Väčšina ľudí, ktorí si hľadajú novú prácu v prieskumoch uviedlo, že to ako vyzeralo pracovné prostredie firmy ovplyvnilo vo veľkej miere či to zamestnanie prijali alebo nie. Všeobecne platí, že zamestnanci, ktorí majú radi svoje pracovisko, sú častejšie spokojní s prácou, ktorú vykonávajú.

Radi by ste vytvorili váš pracovný priestor bez týchto chýb? Nebojte sa nechať si poradiť od odborníkov, ktorí to vyriešia za vás a vy si s tým nemusíte lámať hlavu.

KONTAKTUJTE NÁS