Ako zvýšiť efektivitu práce na pracovisku?

Voľnosť na pracovisku pomáha zlepšovať efektivitu práce

Po priemyselnej revolúcii, kde sa ľudia stali otrokmi strojov a začali pracovať vo fabrikách za pásmi, prišla informačná revolúcia, tzv. digitálna doba. V súčasnosti väčšina ľudí pracuje v kancelárskych priestoroch pri počítačoch. V rovnakej polohe strávime niekoľko hodín denne, čo neprispieva nášmu fyzickému ani psychickému zdraviu. Vo vyspelých krajinách sa čoraz viac začína hovoriť o voľnosti na pracovisku. Ako takúto voľnosť dosiahnuť, a prečo je dôležitá pre zamestnávateľa?

Odborníci už dávno preukázali, že na efektivitu a kvalitu práce vplývajú rôzne faktory. Pokiaľ pracovník chodí do práce s nepríjemným pocitom, pretože sa na pracovisku necíti dobre, nikdy nepodá taký pracovný výkon, ako v prípade, že by bol spokojný.

Na efektivitu práce vplývajú medziľudské vzťahy, bezpečné pracovné prostredie a iné vplyvy, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Vhodné osvetlenie, dostatok kyslíka

Možno to znie smiešne, ale práve dostatok svetla a čistého vzduchu sú jednými zo základných pilierov pre rozvoj efektivity pracovníkov. Denné svetlo má základný vplyv na náš organizmus. Prirodzené svetlo je základom, preto sa väčšina kancelárskych priestorov v zahraničí nachádza v presklených budovách s veľkými oknami, aké poznáte z amerických filmov.


Ak máte kancelárske priestory s nedostatkom denného svetla, dá sa nahradiť s vhodne zvolenou kombináciou osvetlenia.

Vyvetrajte si - hovorievali nám rodičia doma, učitelia v škole a platiť by to malo aj na pracovisku. Čerstvý a čistý vzduch dokáže zlepšiť produktivitu práce až o 10 %. Súčasný trend nahrádzania vetrania klimatizáciou nie je najlepším riešením. Z dlhodobého hľadiska to môže mať zlý vplyv na zdravie pracovníkov a kvalita vzduchu sa nezlepší.


NÁŠ TIP: Výborným a moderným riešením sú zvlhčovače či čističky vzduchu, ktoré dokážu vzduch v kancelárii prečistiť a zvlhčiť. Kyslík v miestnosti vyčistia aj rastliny.

Menej hluku, viac koncentrácie

Veríme, že sa nájdu aj ľudia, ktorí dokážu pracovať v chaose, ich percento je ale mizivé. Pre zvýšenie produktivity je nevyhnuté zabezpečiť na pracovisku zníženie hluku. V open office, ktorý je v mnohých ohľadoch výborný, nastáva problém s hlukom najčastejšie.


Riešenie pritom nie je tak zložité. Stačí do priestoru zakomponovať akustické prvky. Ozdobia steny, dotvoria dizajn interiéru a prinesú doň kúsok farby, ktorá v mnohých kanceláriách absentuje.


V ponuke sú akustické steny, boxy, malé i väčšie akustické izby, tzv. acustic rooms, ktoré dodajú pracovníkovi pocit súkromia a pokoja, ktoré každý z nás v práci občas potrebuje.

Otvorený priestor so stanovišťami

Open office ponúka pracovníkom otvorený priestor. Voľnosť na pracovisku však nedocielite iba tým, že je priestor otvorený. Pre pracovníka je dôležité mať svoje miesto, okrem neho však potrebuje voľnosť.

V zahraničí sa stáva trendom vytvárať rôzne stanovištia, kde vedia pracovníci počas dňa prísť, riešiť problémy, pracovať, oddychovať.

Vytvoriť viete miesta, kde sú k dispozícii vysoké či výškovo nastaviteľné stoly, pri ktorých si vedia pracovníci oddýchnuť od sedenia a pri práci stáť.

Ďalším miestom je veľký stôl so stoličkami, kde sa vedia pracovníci stretnúť a preberať nové nápady za jedným stolom.


Pri stole vedia pracovať, ale môžu ho využívať aj na spoločné obedy. Tým zlepšujete medziľudské vzťahy na pracovisku.

Ideálnym a čoraz viac potrebným stanovišťom by mala byť oddychová zóna, ktorá je určená len na oddych. Žiadna práca. Možno si poviete, že svojich pracovníkov platíte za prácu, nie oddych. Odborníci však tvrdia, že 30 minút oddychu dokáže pracovníkom zlepšiť náladu a dodať mu silu a chuť pokračovať v práci. Na mieste môžu obedovať, čítať si, hrať hry či len tak oddychovať.

Niektoré firmy majú dokonca miestnosť, kde si môžu zamestnanci v strede dňa na chvíľku zdriemnuť. Príde tento trend aj do našich kancelárií?

Myslite na to, že kancelárie nie je len vhodný nábytok a výkonné počítače. Spokojný pracovník potrebuje trošku voľnosti, možnosti a kvalitné pracovné podmienky. Moderné kancelárie sa menia a trend hovorí jasne – doprajte vašim zamestnancom voľnosť.

Ak potrebujete poradiť alebo vytvoriť vizualizáciu moderného kancelárskeho priestoru, naši dizajnéri sú tu pre vás.

 

Kontaktujte nás