Ako vytvoriť zdravšie pracovné prostredie a pracovať efektívnejšie?

Čo si predstavíte ako prvé pod pojmom zdravé pracovné prostredie? Myslíte si, že ho vaša firma má? Na túto otázku si ľahko odpoviete po prečítaní série krátkych článkov, kde vám poradíme a odovzdávame naše skúsenosti z 25 ročnej praxe. V úvodnom článku vám načrtneme 5 vecí, ktoré by nemali chýbať v zdravom a ergonomickom pracovnom prostredí.

Nároky na kvalitu a úroveň pracovného prostredia sa za posledné roky výrazne zmenili. Nová generácia zamestnancov v produktívnom veku zvyšuje požiadavky na pracovné prostredie, v ktorom trávia väčšinu svojho času, a to je dôvod, prečo by na to mala myslieť každá firma. Pri výbere vhodného kancelárskeho nábytku, doplnkov a zariadení kompletných kancelárskych priestorov treba v prvom rade myslieť na ergonómiu priestoru. Je základom pre zdravé a efektívne pracovné prostredie.

Čo je ergonómia?

Ergonómia je základ všetkých úspešných interiérov. Jednoducho povedané, ergonómia sa snaží o súlad medzi potrebami človeka a prispôsobením prostredia týmto potrebám. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu pri práci.

Možno ste to už zažili, že niekde ste prišli a cítili ste sa tam veľmi dobre, ale ani vlastne neviete prečo. Odpoveď sa skrýva v zložitom procese tvorby interiéru a správnej ergonómii priestoru. Zahŕňa to množstvo faktorov od vhodných rozmerov, farieb, tvarov, materiálov, osvetlenia, akustiky či dispozičných riešení. Na toto všetko treba myslieť pri tvorbe každého interiéru.

5 vecí, ktoré by nemali chýbať v zdravom a ergonomickom pracovnom prostredí
  • Výškovo nastaviteľný stôl
  • Ergonomická stolička
  • Akustické prvky
  • Zeleň v interiéri
  • Najdôležitejšie na záver

Výškovo nastaviteľný stôl

Výškovo nastaviteľné stoly sú základom zdravej ergonomickej kancelárie a moderným výdobytkom dnešnej doby. Dlhé sedenie v kancelárii spôsobuje mnohé zdravotné problémy. Dá sa tomu vyhnúť pravidelným striedaním práce v sede a stoji, vďaka výškovo nastaviteľnému stolu.

NÁŠ TIP: Odporúčame raz hodinu zmeniť pozíciu z práce v sede na prácu v stoji. Na začiatok stačí aj na 5 minút a postupne každý deň pridávajte podľa vlastných pocitov a možností.

Ergonomická kancelárska stolička

Kvalitné ergonomické sedenie je nevyhnutnou súčasťou každého pracovného miesta. Pri výbere správnej stoličky je potrebné zodpovedať si viaceré otázky, ako napríklad koľko času trávite denne sedením. Po odbornej analýze, ktorú si hlbšie prejdeme v ďalších článkoch, si budete vedieť vybrať vhodné sedenie pre vaše potreby. Predídete tak nepríjemným bolestiam chrbta a iným zdravotným problémom.

Akustické prvky

Tlmenie hluku pomôže k lepšiemu sústredeniu pri práci. Akustické prvky dodajú nie len pocit súkromia, ale aj ochranu a bezpečie pri práci v otvorených kanceláriách. Vybrať si môžete z akustických panelov,  ktoré prakticky rozdelia pracovné miesta, akustických boxov i akustických miestností, kde má človek úplne súkromie a pokoj na prácu.

Zeleň a doplnky v interiéri

Atraktívne zdravé pracovisko potrebuje zeleň či už sú to zabudované kvetináče alebo aktuálne veľmi moderné machové steny. Takéto doplnky prinesú na vaše pracovisko okrem zelene aj dizajnový umelecký kúsok. Na ľudskú psychiku pôsobia upokojujúco, znižujú stres a čistia ovzdušie v kancelárii.

NÁŠ TIP: Podľa výskumov dokáže zeleň v kancelárii zvýšiť produktivitu práce až o 15 %.

Najdôležitejšie na záver

Nestačí tieto veci len mať, ale treba vedieť ich aj správne nakombinovať a hlavne pravidelne používať. Tak isto ako nestačí do posilňovne len prísť, ale treba vedieť ako správne cvičiť a pravidelne to opakovať. Práve to je pridaná hodnota, ktorú našim klientom poskytujeme. Odborné poradenstvo počas celého procesu návrhu ako aj po zrealizovaní interiéru.

KONTAKTUJTE NÁS