Ako si vybrať správny kancelársky stôl?

Zariaďujete kanceláriu alebo hľadáte pracovný stôl pre home office? Správny kancelársky stôl bude vašim verným sluhom, pracovným partnerom i miestom, kde budete tráviť väčšinu času. To sú dôvody, prečo musíte pri výbere myslieť na niekoľko kritérií. Pripravili sme pre vás sériu článkov o pracovných stoloch. Odpovieme na otázky – na čo všetko si treba dávať pozor, z čoho vyberať? Aký je ten správny kancelársky stôl?

V úvodnom článku si povieme, 5 kritérií, ako vybrať správny kancelársky stôl pre vás.

Koľko času trávim denne pri pracovnom stole?

Otázka, ktorú je potrebné položiť ako prvú. Tak ako? Koľko času pri kancelárskom stole trávite? Zopár hodín alebo celý deň? V prípade, že kupujete pracovný stôl, kde počas bežného dňa strávite väčšinu svojho času a je to vaše hlavné pracovné miesto, mali by ste okrem dizajnu myslieť na výšku stola, rozmery pracovnej dosky, možnosti výškovo nastaviť stôl.

 

Aký dizajn vybrať?

Na trhu je veľké množstvo pracovných stolov, vybrať si je naozaj náročné. Naši dizajnéri vždy radi poradia klientom, ak sú nerozhodní. Odporúčame nadčasové kvalitné materiály a neutrálne farby, ktoré nebudú pôsobiť rušivo. Siahnuť viete po klasickom drevenom stole, ale aj po moderných stoloch s kovovým pevným podnožím.

Aký tvar stola je vhodný?

Klasický obdĺžnikový, oblúkový alebo rohový? Výber závisí od vašich preferencií a od priestoru, kde bude pracovný stôl stáť. Ak máte viac miesta, rohový ergonomický stôl prináša veľkú pracovnú plochu, v mnohých prípadoch – dostatok úložného priestoru. Odporúčame ho hlavne na miesta, kde sa komunikuje so zákazníkmi i partnermi, stôl tak má rozdelenú pracovnú zónu a zónu na komunikáciu so zákazníkom.

Klasické obdĺžnikové stoly sú však stále základom skoro každej kancelárie. Nezaberajú veľa miesta, sú praktické a v prípade open office, kam potrebujete umiestniť viacero stolov, sú jasnou voľbou. Je potrebné myslieť na veľkosť pracovnej plochy a výšku stola.

"Pri výbere klasického obdĺžnikového stola volíme oblé ABS hrany, ktoré sú z hľadiska bezpečnosti na pracovisku vhodnejšie ako klasické. Zároveň dodávajú stolu moderný vzhľad." Ing. Martin Beko - projektový manažér

Aké doplnky by mal mať kancelársky stôl?

Kontajner a prídavné skrinky na výšku stola na predĺženie pracovnej plochy či vaulty v stoloch. Práve zabudované alebo vysúvacie vaulty môžu byť súčasťou každého moderného stola. Žiadne zohýbanie sa k zásuvkám. Všetko máte po ruke. V stole viete mať okrem zásuviek zabudovanú aj nabíjačku na telefón.

Skrinky a kontajnery s organizérmi dodajú dostatok úložného priestoru a vytvoria tak poriadok a uvoľnia miesto na pracovnej ploche.

Na uchytenie počítača pod stolom poslúži popruhový alebo otočný PC belt. Káble vieme prakticky schovať organizérmi pod stolom, káblovými zvodmi ale i šikovno schovať v kovovej konštrukcii podnožia.

Aká by mala byť výška pracovného stola?

Nesprávna výška stola môže pri dlhodobom používaní stola spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy spojené s chrbticou, bolesťami hlavy a šliach.

Kancelárske stoly sa vyrábajú vo výške priemernej postavy človeka. Priemerná výška stola je tak okolo 75 centimetrov. Výhodou je, ak volíte stôl, pri ktorom si viete výšku nastaviť.

U nás v showroome v Trnave dávame klientom možnosť pozrieť si pracovný stôl a vyskúšať si k nemu sadnúť.

Okrem výšky treba dbať aj na hĺbku stola, nielen kvôli veľkosti pracovnej plochy. So stoličkou by ste sa mali vedieť prisunúť k stolu bez toho, aby ste si udreli kolená do dosky. A keď už sme pri stoličkách, so stolom tvoria nerozlučnú dvojicu.

V ďalších dieloch nášho blogu zo série Ako si vybrať správny kancelársky stôl preto venujeme aj kancelárskym stoličkám.

 

Kontaktujte nás