Ako si vybrať a správne používať výškovo nastaviteľný stôl?

Výškovo nastaviteľný stôl je výborný štart pre zdravší život. Jeho kúpa je v podstate investícia do vlastného zdravia. Je však dôležité položiť si otázku ako si vybrať ten správny pre seba a ako ho používať. Aby sa Vám vaša kúpa podarila, pripravili sme parametre, ktoré treba pri jeho výbere sledovať. V dnešnej dobe nájdete veľké množstvo lacných produktov, ktorých výhodné ceny však stoja za ich zníženou kvalitou.

Aké parametre treba sledovať pri výbere?

1. Jednoduché elektrické ovládanie alebo s pamäťou

V tomto prípade Vám jednoznačne odporúčame zvoliť výškovo nastaviteľný stôl s pamäťovým ovládaním, pretože nájsť si ergonomickú polohu sedenia a státia pri práci nie je jednoduché. Ak zvolite tento typ ovládania jednoznačne oceníte množstvo ušetreného času, ktorý by ste strávili každý deň jeho nastavovaním. Zo skúsenosti vieme, že väčšinu klientov po pár týždňoch jednoducho prestane baviť držať tlačidlo a dolaďovať polohy.

2. Plná pracovná plocha alebo ergonomický výrez

Pracovná plocha tvorí základ pracovného stola. Pri výbere výškovo nastaviteľného kancelárskeho stola sa odporúčame zamerať na to aby plat stola mal ergovýrez. Jeho výhodou je, že pri státi si vďaka nemu viete podoprieť lakte. Ruky majú váhu približné 16 kg a o túto váhu odľahčite ramená a chrbticu. Navyše vám pri sedení nahrádza podrúčky na stoličke. V opačnom prípade ak potrebujete veľkú pracovnú plochu napríklad na skicovanie, odporúčame radšej plné prevedenie.

3. Počet motorov a bezpečnosť

V tomto prípade treba vedieť ako veľmi plánujete zaťažiť pracovný stôl, na základe toho budú vaše nároky na motor vyššie. Vďaka dvom motorom majú stoly plynulý rozbeh a tichý chod. Tri motory sú ideálne najmä v prípade ak je človek veľmi vysoký a rozmedzie zdvihu musí byť vyššie. Neodporúčame zvoliť stôl s jedným motorom, pretože môže mať pri zdvihu pracovnej plochy podobné problémy ako modely s nižšou nosnosťou. Stôl by mal mať aj antikolízny systém, ktorý zabráni nárazu s akoukoľvek prekážkou pod vašim stolom.

4. Dizajn, tvar a doplnky

Aj v prípade výškovo nastaviteľných stolov sa dizajnu, veľkosti a tvaru medze nekladú. Môžete si vybrať medzi minimalistickými prevedeniami ale aj luxusnejšími variantmi. V prípade že si zariaďujete manažérsku kanceláriu, odporúčame Vám zvoliť manažérsku zostavu v tvare L. Rovnako dôležitá je aj veľkosť pracovnej plochy, ktorá by mala byť minimálne 160x80 cm aby bola pracovná plocha plnohodnotná.

Ako začať používať výškovo nastaviteľný stôl?

Pravidlo 50:10: Ak začínate používat výškovo nastaviteľný stôl, odporúčame zo začiatku vyskúšať pravidlo 50:10. Každú hodinu si rozdeľte na 2 úseky: 50 minút práca v sede a 10 minút práca v stoji. Sledujte ako na to Vaše telo reaguje, pokiaľ je Vám to komfortne a postupne dávkujte podľa potreby.

Od nás môžete očakávať odborné poradenstvo a pomoc pri výbere. Už 25 rokov tvoríme zdravé pracovné prostredie a sme špecilisti na túto oblasť.

KONTAKTUJTE NÁS