5 pravidiel ergonómie priestoru, ktoré Vaša kancelária potrebuje

Pracujete v kancelárii? Potom celkom isto poznáte ten pocit, keď v pondelok ráno otvoríte dvere a dnu Vás vtiahne ten známy priestor. Obklopený štyrmi stenami a vyplnený pracovnými úlohami. Na niekoho môže tento pocit pôsobiť skľučujúco až demotivujúco. Nie však v prípade, ak je Vaša kancelária navrhnutá a zariadená tak, aby spĺňala základné pravidlá ergonómie priestoru. Zaujíma Vás, ako dokáže usporiadanie priestoru kancelárie a vhodný nábytok premeniť pracovný priestor na nepoznanie? Premeňte týchto 5 pravidiel ergonómie priestoru na realitu a spoznajte, aký je to pocit, keď ide práca ako od ruky.

PRAVIDLO 1 - Využite každý milimeter správne

Každý kúsok nábytku alebo predmet v kancelárii má svoje opodstatnené miesto. Skôr, než nájdete to ideálne, zamyslite sa nad tým, kde by bolo najvhodnejšie umiestniť kancelársky stôl. Okrem denného svetla a orientácii voči dverám je potrebné zohľadniť aj jeho blízkosť voči ostatným objektom v kancelárii. Tá je totiž kľúčová, ak chcete pracovať efektívne. Pri práci by vám nemali prekážať regále a police, ktoré nepoužívate denne a naopak, v tesnej blízkosti by ste mali umiestniť to, po čom siahate najčastejšie. Nezabúdajte ani na vhodné prechodové zóny. Dostatočne široký priestor, ktorý opticky oddelí zóny v kancelárii, prevzdušní jej priestory od podlahy až po strop.

Poznámka: Naša realizácia kancelárie primátora na Mestskom úrade v Šali

PRAVIDLO 2 - Poriadne si na to posvieťte

Určite správne tušíte, že denné svetlo je pri práci dôležité. Ak je ho však nedostatok, prípadne neviete využiť jeho potenciál, dajte si záležať na vhodnom výbere a umiestnení umelého osvetlenia. Práve to totiž vplýva nielen na únavu pracovníkov v kancelárii, ale aj ich náladu a efektivitu. Zvoľte teda správnu kombináciu hlavného a doplnkového osvetlenia (lampa na pracovnom stole) a farbu osvetlenia, ktorá pripomína prirodzené svetlo. Vhodná je klasická biela až neutrálna farba s dostatočne vysokou intenzitou.

PRAVIDLO 3 - Navoďte si tu správnu náladu

O tom, že farby vplývajú na naše podvedomie, už vznikli mnohé teórie. Vďaka nim vieme, že aj výber farieb v kancelárii dokáže urobiť s pracovným priestorom zázraky. Náhodné kombinácie a dráždivé odtiene pôsobia nielen opticky nevhodne. Priestor, v ktorom to neladí v tých správnych farebných tónoch, nebude správne ladiť ani Váš pracovný výkon. Pri výbere farieb kancelárskeho nábytku a zariadenia sa spoliehajte na rady interiérového dizajnéra alebo štúdia už v procese návrhu. Ponúknu Vám dekory a kombinácie farieb, ktoré sa stotožňujú s prípadnou firemnou identitou, ale najmä s jasným cieľom. Vytvoriť príjemné prostredie pre každodennú prácu, sústredenie sa, a dokonca aj kreatívne brainstormingy.

PRAVIDLO 4 - Na veľkosti záleží

Pri výbere kancelárskeho nábytku nie je dôležitý len účel, na ktorý ho budete používať. To, na čom skutočne záleží, sú aj samotné rozmery. Tie by mali korešpondovať s veľkosťou kancelárie a špecifickým typom daného priestoru. Vhodné rozmery kancelárskeho stola by sa mali odvíjať aj od osoby, ktorá za ním denne pracuje. Primeraná výška stola v kombinácii so správnou kancelárskou stoličkou Vám zaručí zdravé sedenie. Optimálna hĺbka a potrebná dĺžka stola vytvoria plochu s dostatkom miesta, ktorá nezaťaží Vašu chrbticu.

PRAVIDLO 5 - Tak a teraz sa posaďte. Zdravo

Nábytok do kancelárie tvorí aj množstvo doplnkov, bez ktorých si už každodennú prácu nedokážeme predstaviť. PC holder alebo dômyselný elektropanel premenia Váš kancelársky stôl na efektívny pracovný nástroj, vďaka ktorému vám pri práci nebude nič zavadzať. Elegantné a nenápadne prechodky a zvodky zase ukryjú všetky rušivé káble v kancelárii. A nakoniec, nezabúdajte na dôležitý detail. Zdravé sedenie vďaka vhodnej kancelárskej stoličke. Tú si vyberajte podľa času, ktorý na nej priemerne strávite, vašej hmotnosti a prípadných zdravotných komplikácií.

Poznámka: Naša realizácia kancelárie v Elmont s.r.o. v Šali

Premýšľate nad redizajnom svojej kancelárie alebo zariaďujete úplné novú? Ak chcete pracovať efektívne a v príjemnom prostredí, ktoré navyše myslí na Vaše zdravie, obráťte sa na nás. Radi Vám pomôžeme nielen s návrhom, ale i samotnou výrobou a realizáciou kancelárie na kľúč.

CHCEM NOVÚ KANCELÁRIU

Inšpiráciu k ďalším pracovným priestorom a najnovšie trendy o ich usporiadaní si môžete prečítať v našom článku 5 tipov, ako usporiadať kancelársky nábytok účinne a trendy.